Kuracja lekiem Axotret – czy warto?

Opublikowane przez Kazia13a w dniu

Słynna kuracja lekiem Axotret ma chyba tyle samo zalet, co wad. Z jednej strony, stosując Axotret, efekty zadowalające są niemal pewne, z drugiej zaś strony ma on mnóstwo skutków ubocznych oraz ograniczeń i zaleceń przy stosowaniu. Wszystko to za sprawą substancji leczniczej zawartej w tabletkach – izotretynoinie. Działa ona silnie na skórę –  wysuszając ją likwiduje łojotok, przetłuszczanie skóry i wszelkie zmiany trądzikowe. Axotret pomaga zwalczyć nawet ciężkie postaci trądziku.

Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem kuracji lekiem Axotret?

Najważniejsze wskazówki/ograniczenia w stosowaniu leku Axotret to:

 • Axotret, ze względu na skład, powinien być stosowany w sezonie jesienno-zimowym, kiedy mamy mniej słonecznych dni, gdyż podczas kuracji należy unikać słońca i nie wolno się opalać.
 • Axotret a ciąża – u kobiet podczas leczenia konieczna jest skuteczna antykoncepcja. U kobiet aktywnych seksualnie przed wypisaniem recepty lekarz powinien zlecić wykonanie testu ciążowego.
 • Przed stosowaniem leku wskazane jest sprawdzeniu poziomu trójglicerydów we krwi. W przypadku podwyższonego poziomu kuracja jest zabroniona, gdyż lek może podnosić poziom cholesterolu.
 • Przed leczeniem oraz w trakcie należy wykonać badania ALAT, ASPAT (próby wątrobowe).
 • Dla skuteczności kuracji leku Axotret dawkowanie jest bardzo istotne – nie można tak po prostu przerwać kuracji. Istota jego działania zależy od dobrania odpowiedniej skumulowanej dawki dostosowanej do masy ciała, na ogół przyjmuje się 120-150 mg/kg. Czas leczenia to około pół roku, ale powinien być dostosowany do pacjenta. Ważne jest, aby nie przerywać zaleconego okresu kuracji, kiedy już zauważymy poprawę. Trądzik może bowiem powrócić, nawet ze zdwojoną siłą.

Skutki uboczne przyjmowania leku Axotret

 • Wśród skutków ubocznych leku Axotret ulotka przedstawia suchość skóry. To właśnie najczęstszy problem podczas leczenia. Trzeba bardzo dobrze nawilżać skórę. Dobre kremy nawilżające pomogą się z tym problemem uporać.
 • Najczęściej wymieniane w leczeniu Axotret skutki uboczne to także bóle pleców oraz bóle mięśni. Ustępują one po zakończeniu leczenia.
 • Podczas kuracji lekiem Axotret wysyp zaskórników, krost, grudek, a nawet bolących guzków jest chwilowym stanem i nie powinien zniechęcać do dalszego leczenia.
 • Należy zwrócić uwagę na stany depresyjne mogące się pojawić w trakcie leczenia. Nie należy ich lekceważyć i powiadomić o nich lekarza.
 • Możliwe jest wznowienie leczenia w przypadku nawrotu zmian trądzikowych.

Należy pamiętać o tym, że w całym procesie leczenia należy pozostawać w konsultacji z lekarzem.

Przyjmowanie leku Axotret – czy warto?

Bywa, że w czasie leczenia skutki uboczne  się nie pojawiają  i Axotret jak działa widzimy bardzo szybko. Wszystko to jest kwestią indywidualną. W walce z uporczywym, ciężkim do wyleczenia innymi specyfikami trądzikiem warto rozważyć kurację izotretynoiną, ale należy mieć na uwadze negatywne skutki działania leku. Lek Axotret opinie ma zróżnicowane – często zachęca to do jego stosowania, ale przeciwników też nietrudno znaleźć. W leczeniu Axotret cena nie stanowi zwykle problemu, gdyż liczy się przede wszystkim nadzieja na wygraną walkę z trądzikiem.

 


6 Komentarzy

Olga · 27 marca 2018 o 13:24

Zdecydowanie suchość skóry jest skutkiem ubocznym. Ja stosowałam ten lek od października 2017 do marca i może trądzik zniknął w połowie, ale moja skóra była naprawdę wysuszona i wymęczona tym lekiem. Teraz używam kremu Sevolium i muszę przyznać, że krem na bazie naturalnych składników, bez chemii może tak pozytywnie wpłynąć na moją cerę.

  Atena · 17 kwietnia 2018 o 16:32

  miałam to samo… susza jak na pustyni

Janka · 5 kwietnia 2018 o 12:27

Lekarz zapisał synowi Axotret ale obawiam się, że ten lik jest stanowczo za silny na 19-latka. Sama nie wiem. Nie przemawiają do mnie te wszystkie skutki uboczne i mam obawy…

Nadia · 10 kwietnia 2018 o 16:30

Mam ciężką postać trądziku, już do tego stopnia, że nie mogę patrzeć na siebie w lustrze. Nakładanie kosmetyków kryjących zaczęło się mijać z celem, bo wyglądam jak bym miała skorupę na twarzy. Bardzo chciałabym pozbyć się tego trądziku. Byłam u lekarza, przepisał mi Izotek ale niestety bez większej poprawy poza wysuszeniem skóry.

  Sikorka · 20 kwietnia 2018 o 18:33

  czasami trzeba wypróbować wiele leków, żeby znaleźć ten odpowiedni – niestety często kosztem naszej wątroby

Łukasz · 12 kwietnia 2018 o 17:32

Mam trądzik i chcę się go pozbyć. Czy lepiej od razu próbować walczyć tymi silnymi lekami czy może próbować czegoś słabszego? Trądzik jest w fazie początkowej, nie jest go za dużo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 4 = 5