Izotretynoina – czy pomaga na trądzik?

Opublikowane przez Kazia13a w dniu

Izotretynoina jest farmaceutykiem mającym związek od pochodnych witaminy A, które nazywa się retinoidami. Odpowiednio aktywny organizm jest zdolny do wytwarzania jej w małych ilościach z dostarczanego pożywienia, które zawiera witaminę A. Na nieszczęście, nie są one wystarczające do walki z pewnymi chorobami dermatologicznymi, np. z trądzikiem. Mechanizm postępowania izotretynoiny opiera się na ograniczaniu działania gruczołów łojowych, co odbija się w obniżonym wytwarzaniu sebum.

Izotretynoina – tylko na receptę

Wskutek takiego działania lek ten ingeruje w minimalizację namnażania się mikrobów o nazwie Propionibacterium acnes, które odpowiadają za powstanie pryszczy. Dodatkowo izotretynoina, wstrzymując enzymy odpowiedzialne za atomizację tkanki łącznej i powstanie szram zanikowych, zmniejsza niebezpieczeństwo ich powstawania.

Izotretynoina osiągalna jest w postaci specyfików używanych doustnie. Dermatolog poleca izotretynoinę przeważnie w sytuacji bolesnych postaci trądziku, które są trudne do wyleczenia za pośrednictwem typowych metod leczenia.

Skutki uboczne przyjmowania izotretynoiny

Wypada jednakże pamiętać, iż izotretynoina skutki uboczne wywołuje – i czasem są one bardzo uciążliwe dla pacjenta. Powinno się pamiętać, że w czasie leczenia izotretynoiną skóra oraz błony śluzowe stają się wyschnięte oraz czułe na stany zapalne, skutkiem tego powinno się zaopatrzyć w pomadkę natłuszczającą usta i bezustannie używać kremu nawilżającego. U części osób przyjmujących izotretynoinę, w pierwszych dwóch miesiącach kuracji może dojść do pogorszenia stanu cery. Jest to oznaka chwilowa i dowodzi funkcjonowania specyfiku, a niekoniecznie świadczy o jego szkodliwości na cerę. W takiej sytuacji nie wolno zaprzestać kuracji tylko spokojnie przetrzymać ten czas, ażeby później cieszyć się efektami. Używanie izotretynoiny może bowiem łączyć się ze zwiększonym niebezpieczeństwem powstania szram i przebarwień, przede wszystkim w czasie leczenia i do sześciu miesięcy po jego zakończeniu. U pewnej części pacjentów poddanych kuracji izotretynoiną mogą trafiać się samorzutne krwotoki z nosa. W trakcie leczenia obowiązkowe jest także wystrzeganie się suszenia włosów. Do mycia włosów wskazane jest używanie nawilżających szamponów i odżywek przeznaczonych do skóry suchej. Incydentalnie warto także sięgnąć po specjalistyczne środki czyszczące. Takie postępowanie uchroni skórę przed nadmiernym jej wysuszeniem. Dodatkowo, izotretynoina na trądzik niejednokrotnie łączy się z bólami mięśni i trzeba ograniczyć wysiłek fizyczny, ponieważ podwyższa jednocześnie pracę gruczołów. Może to destabilizować proces leczenia oraz nasilać rozprzestrzenianie się trądziku.

Izotretynoina jest konieczna na trądzik?

Nie zawsze. Nie jest to jedyne dostępne na rynku rozwiązanie.

Za izotretynoina cena może być względnie wysoka, lecz w nawiązaniu do rezultatów może to być opłacalne. Jakkolwiek o izotretynoina opinie są bardzo zróżnicowane. Skuteczność leczenia pochodną witaminy A jest udowodniona. Warto pamiętać, że nie wszyscy reagują na dane leki tak samo. Stosując się do wytycznych dermatologa odnoszących się do stosowania leków, maści i alternatywnych rozwiązań, możemy pokonać trądzik bezpowrotnie.


6 Komentarzy

Smerfetka · 27 kwietnia 2018 o 19:36

No niestety, ten lek zamiast pomóc, pogorszył stan mojej cery. Przerwałam kurację i postanowiłam spróbować łagodniejszego kremu o nazwie Sevolium. Teraz skóra odpoczywa a przy okazji ma zapewnioną odpowiednia pielęgnację. Twarz nie jest tak wysuszona jak przedtem a pryszcze znikają 🙂

Jaś · 2 maja 2018 o 13:37

Mam dużo pryszczy na twarzy 🙁 ale nie mam czasu iść do lekarza, wolałbym spróbować czegoś bez recepty. Co byście mi polecili???

    Pinka · 6 maja 2018 o 11:45

    A ten krem Sevolium? Słyszałam, że jest dobry.

Anna · 3 maja 2018 o 17:40

Czy miał ktoś po izotretynoine skutki uboczne tj. krwawienie z nosa? Czy w takim przypadku powinnam przerwać kurację? Czy krwawienie w końcu przejdzie? (zdarza mi się około 4 x w tygodniu)

Lucy · 5 maja 2018 o 16:44

Stosowałam ten lek i u mnie kuracja przebiegła pomyślnie, poza wysuszeniem twarzy nie miałam innych dolegliwości. Trądziku praktycznie już nie ma, czasami wyskoczą pojedyńcze wypryski. Ominęły mnie te skutki uboczne 🙂

    Honey · 9 maja 2018 o 12:51

    u mnie to samo 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 4 = 3