Zarówno cera mieszana, jak i tłusta jest wielce problematyczna. Rozszerzone pory, tendencja do trądziku i nadmiar sebum, który powoduje błyszczenie się twarzy to główne niedoskonałości, które niekorzystnie wpływają na estetykę wyglądu skóry twarzy. Codzienna pielęgnacja tych typów cery powinna przebiegać poprzez dokładne oczyszczanie skóry, stosowanie preparatów antybakteryjnych, kremów nawilżających oraz środków regulujących produkcję wydzielania łojotoku (np. naturalne serum do twarzy Sevolium). Istotny jest też makijaż, który powinien zakrywać niedoskonałości skóry, łagodzić problem i podkreślać atuty urody. Dzisiaj zajmiemy się właśnie tematem kolorowych kosmetyków, jakie dedykowane są cerze mieszanej i tłustej.

Podstawy makijażu matującego

Makijaż, który będzie korygował niedoskonałości cery mieszanej oraz tłustej ma przede wszystkim matowić skórę twarzy. Ważne jest przy tym, by stosować kosmetyki, które nie będą zapychać porów, bo właśnie przez to powstają zaskórniki i ropne wykwity. Skóra jest niedotleniona i źle ukrwiona a zalegający łój i martwy naskórek staje się siedliskiem bakterii i toksyn. Baza oraz podkłady matujące do cery tłustej i mieszanej nie powinny zawierać substancji oleistych oraz parabenów. Świetnie sprawdzą się za to kosmetyki o konsystencji gęstej, najlepiej w postaci musu. Doskonale zakryją defekty skóry, a makijaż nie będzie spływał pod wpływem nadmiaru sebum. Nieodpowiednie są natomiast podkłady rozświetlające (wyjątkiem są okolice oczu) oraz te z drobinkami brokatu. Takie będą niestety jeszcze bardziej podkreślać niedoskonałości.

Ogromnym błędem, jaki często popełniają posiadaczki cery mieszanej albo tłustej, jest przykrywanie świecącej się powłoki łoju kolejną warstwą pudru. Efekt może być niekorzystny. Pory zostaną jeszcze bardziej zatkane, a kolorowy kosmetyk zacznie się rozwarstwiać. W efekcie makijaż będzie nałożony nierównomiernie i będzie podkreślał wszelkie niedoskonałości. Z całą pewnością uwidoczni zmarszczki, które już pojawiły się w okolicach oczu bądź w kącikach ust.

Dobrym rozwiązaniem jest natomiast nakładanie na matujący podkład pudru. Dermatolodzy i wizażystki polecają pudry transparentne, o prawie przejrzystym odcieniu. Zanim nałoży się go na twarz, warto delikatnie zetrzeć nadmiar sebum chusteczką higieniczną albo specjalnym płatkiem matującym. Zapobiegnie to zwarzeniu się kosmetyków.

Makijaż cery mieszanej albo tłustej to też podkreślenie kości policzkowym. Przyda się w tym celu róż – najlepiej w kamieniu, mineralny. Należy nakładać go szerokim pędzlem z naturalnego włosia.

Zasady pielęgnacji cery przy pomocy makijażu

Cera mieszana i tłusta najlepiej znosi kosmetyki mineralne, naturalne. Takie dostępne są w aptekach albo dobrych drogeriach. Zawsze należy wybierać te, które dedykowane są właśnie odpowiedniemu typowi skóry.

Co ważne, priorytetem powinna być nie tylko estetyka wykonania makijażu, ale również jego higiena. Ponieważ cera mieszana i tłusta ma tendencję do powstawania trądziku i wykwitów, konieczne staje się regularne czyszczenie pędzli i gąbek, którymi nanoszone zostają wszystkie preparaty na delikatną skórę twarzy – najlepiej ciepłą wodą i antybakteryjnym żelem, następnie dokładnie wysuszyć włosie. Jeśli baza czy podkład nakładana jest palcami, to przed tym zabiegiem należy dokładnie oczyścić dłonie antybakteryjnym mydłem. Tylko w ten sposób można zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii.