Okazuje się, że moda na stosowanie naturalnych olejków do pielęgnacji skóry twarzy to nie chwilowy kaprys. Tak naprawdę oleje są pierwszymi kosmetykami, jakie w ogóle zaczęto wykorzystywać, by poprawić kondycję skóry. Olej arganowy, z dzikiej róży czy lniany stosowano już w starożytności. Do dzisiaj zresztą docenia się ich dobroczynne właściwości.

O zaletach stosowania olejów w codziennej pielęgnacji skóry twarzy mówią dzisiaj często sami dermatolodzy. Ich zdaniem, regularne stosowanie może przynieść identyczne rezultaty, jak w przypadku dobrych dermokosmetyków (np. naturalne serum Sevolium). Wszystko dlatego, że naturalna siła przyrody jest naprawdę duża. Do tego procesy odnawiania komórek skóry nie zostają w żaden sposób zachwiane. Warto dodać, że specjaliści polecają stosowanie olejów nawet osobom, dla których problematyczna jest cera mieszana, tłusta czy z jakimikolwiek niedoskonałościami. Ważne jest natomiast, by wiedzieć, jak dobrać odpowiedni olej do typu cery, by rzeczywiście wykazywał on korzystne działanie.

Na co zwracać uwagę wybierając olej?

Priorytetem jest nie tylko przeznaczenie dla danego typu cery. Producenci kosmetyków często wykorzystują fakt popularności naturalnych specyfików i starają się poprzez dodanie olejów właśnie tak reklamować swoje produkty. Ważne jest więc, by olej, który nabywamy, był rzeczywiście w pełni naturalny. Nie może zawierać jakichkolwiek konserwantów ani składników, które mają destrukcyjne działanie na same właściwości oleju – takim jest między innymi parafina. Istotne jest również pochodzenie oleju oraz data ważności. Należy zwrócić też uwagę na metodę jego produkcji. Najlepsze są oleje nierafinowane, tłoczone na zimno.

Dobrej jakości oleje dostępne są w sklepach zielarskich, ze zdrową żywnością czy w aptekach.

Oleje dla cery mieszanej i tłustej

Chociaż wiele posiadaczek cery mieszanej i tłustej wzbrania się przed stosowaniem naturalnych olejów, to okazuje się, że nie wszystkie będą zapychać pory i prowadzić do jeszcze większego przetłuszczenia skóry. Warto wybierać oleje schnące, które zawierają ogromne ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, działających dobroczynnie na cerę problematyczną. To na przykład olej z pestek malin, truskawek, winogron, ogórecznika, czarnuszki, bawełny, konopi, dzikiej róży i krokosza bawarskiego. Niektóre z nich można nakładać bezpośrednio na skórę. Inne warto dodać do toniku stosowanego w celu codziennego demakijażu skóry twarzy. Oleje mają też doskonałe działanie, kiedy połączy się je z bazowym kremem odżywczym na noc albo doda jako składnik peelingu i oczyszczającej maseczki.

Jakich olejów się wystrzegać?

Osoby, które zmagają się z niedoskonałościami cery mieszanej lub tłustej, powinny wystrzegać się stosowania olejów, które wykazują wysoki stopień komedogenności. Im wyższy jest ten wskaźnik, tym większe ryzyko zatykania porów, co z kolei prowadzić będzie do powstawania stanów zapalnych i zmian trądzikowym.

Dermatolodzy nie zalecają więc stosowania między innymi oleju kokosowego, makadamia, z kiełków pszenicy, sojowego, jojoba, migdałowego oraz kakaowego i z awokado.