Izotek to silnie działający lek stosowany w leczeniu ciężkich postaci trądziku pospolitego, opornych na działanie leków przeciwbakteryjnych oraz leków stosowanych miejscowo. Należy do retinoidów i zawiera izotretinoinę. Dawka i częstotliwość przyjmowania tego leku jest ustalana indywidualnie przez lekarza, aby zapewnić skuteczność i bezpieczeństwo należy przestrzegać jego zaleceń. Znane są jednak uciążliwe skutki uboczne powodowane przez izotek.

Jak długo trwa kuracja lekiem izotek?

Czas kuracji to zazwyczaj 16 do 24 tygodni (4-6 tygodni). Izotek powoduje znaczne zmniejszenie rozmiarów gruczołów łojowych skóry i wytwarzanego przez nie sebum, które jest siedliskiem bakterii, dlatego zmniejszenie jego ilości redukuje liczbę bakterii trądzikowych. Lek wykazuje właściwości silnie przeciwzapalne a ponadto spowalnia wytwarzanie komórek skóry wewnątrz porów, co pomaga zabezpieczyć je przed zatkaniem. Lek występuje w dwóch postaciach zawierających dawkę 10 lub 20mg, różnych pojemnościach (30-100 sztuk). Cena wynosi od 35 złotych.

Skutki przyjmowania leku izotek

Izotek – skutki uboczne:

  • lek działa silnie wysuszająco – może powodować wysychanie błon śluzowych nosa i gardła, zapalenie czerwieni wargowej, suchość oczu łącznie z zapaleniem spojówek, krwotoki z nosa oraz występowanie krwi lub białka w moczu, bóle głowy oraz podwyższony poziom cholesterolu i glukozy we krwi.
  • Rzadko obserwowano zmiany psychiczne takie jak pojawienie się depresji lub pogłębienie jej objawów, skłonność do agresji, lęki, zmiany nastroju lub łysienie.
  • Podczas kuracji lekiem oraz miesiąc po jej zakończeniu pacjent nie może być dawcą krwi.
  • Preparat może powodować zaburzenia widzenia zmierzchowego, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych w czasie nocy.

Lekarza prowadzącego trzeba poinformować w przypadku wystąpienia nadwrażliwości na izotretynoinę, niewydolności wątroby, nadmiarze witaminy A w organizmie lub przyjmowaniu zawierających ją substancji, chorowania na depresję i zespół suchego oka.

Izotek a ciąża: preparatu nie można stosować podczas ciąży ani w trakcie karmienia piersią. Kobiety w wieku rozrodczym zobowiązane są do stosowania skutecznej metody antykoncepcji miesiąc przed rozpoczęciem kuracji, w jej trakcie oraz miesiąc po zakończeniu.

Podczas kuracji Izotekiem niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja ciała. Powoduje on początkowo pogorszenie się stanu cery, mocne przesuszenie i łuszczenie się skóry, pękanie ust. Dlatego właśnie należy skupić się na intensywnym nawilżaniu naskórka, delikatnym oczyszczaniu preparatami pozbawionymi substancji drażniących, zapachowych i wysuszającego alkoholu. Nie można go stosować z lekami i kosmetykami o działaniu złuszczającym, ściągającym skórę, a w trakcie i 6 miesięcy po zakończeniu leczenia należy unikać depilacji woskiem i silnego ścierania naskórka.  Ponadto konieczne jest używanie kremu z wysokim filtrem i unikanie opalania się.

Izotek – czy warto się poświęcać?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Jest to lek bardzo skuteczny, o silnym działaniu antytrądzikowym, jednak powoduje wiele skutków ubocznych, które mogą przeszkadzać w codziennym życiu. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa niezbędne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza i rozważenie innych, mniej inwazyjnych opcji.