Odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy może odbywać się tylko wtedy, gdy właściwie zostanie zdiagnozowany typ cery. Dermatolodzy wyróżniają kilka podstawowych rodzajów, to cera normalna, sucha, mieszana oraz tłusta. Dla każdej przewidziane są środki pielęgnacyjne o innym składzie, inaczej odbywa się również codzienna higiena skóry i inny powinien być dobór stosowanych kosmetyków.

Cera normalna

Cera normalna jest najmniej problematyczna i rzadko kiedy występują na niej jakiekolwiek niedoskonałości. Niestety, prawda jest taka, że ten typ występuje najczęściej u dzieci, jeszcze przed okresem dojrzewania. Osoby dorosłe mogą się nią cieszyć naprawdę sporadycznie.

Cera normalna jest świeża, promienna, o jednolitym kolorycie. Skóra jest gładka, jędrna i delikatnie różowa. Skóra jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wiatr czy mróz. Nie zauważa się również podatności do występowania uczuleń, podrażnień czy trądziku.

Do codziennej pielęgnacji zaleca się serum Sevolium, mleczko i bezalkoholowy tonik, który dokładnie oczyści skórę twarzy, ale nie zmieni jej naturalnego pH. Skórę należy też chronić przed destrukcyjnym działaniem promieni słonecznych, dlatego zaleca się kremy z filtrem UV. Kremy ochronne należy stosować zaś zimą, na noc warto nakładać witaminowe serum. Raz w tygodniu można wykonać peeling enzymatyczny oraz nałożyć odżywczą maseczkę – najlepiej taką, która zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas hialuronowy, witaminę A oraz E, mocznik i glicerynę.

Cera sucha

Cera sucha jest problematyczna, bo skóra nie produkuje odpowiedniej ilości ochronnego łoju. W efekcie szybko traci jędrność, pojawiają się zmarszczki. Odwodniona skóra daje nieprzyjemne uczucie ciągnięcia, szczypania i świądu. Do tego jest szorstka, o ziemistym kolorycie, mogą pojawić się na niej przebarwienia. Cera sucha jest też skłonna do podrażnień i podatna na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Jej pielęgnacja powinna polegać przede wszystkim na odpowiednim nawilżaniu. Do codziennego demakijażu warto stosować naturalne, bezalkoholowe toniki (najlepiej na bazie wyciągów roślinnych). Każdego dnia należy nakładać też krem nawilżający – dobrze sprawdzi się ten, który w swoim składzie będzie zawierać kwas hialuronowy albo kolagen i oczywiście filtry UV. Zobacz też, w jaki sposób dobrać podkład do cery problematycznej.

Przydadzą się też maseczki i serum witaminowe na noc. Najlepsze są te z ogórecznikiem bądź wiesiołkiem, lanoliną, gliceryną, kwasem linolowym, oraz kwasem mlekowym. Należy wystrzegać się zaś kosmetyków z cynkiem, miedzią, substancjami perfumowanymi i alkoholem, które dodatkową wysuszą skórę.

Ważna jest również sama dieta. Aby zapobiec odwodnieniu skóry, należy wypijać każdego dnia co najmniej 2 litry niegazowanej wody.

Cera tłusta i mieszana – pielęgnacja

Zarówno cera mieszana, jak i tłusta to typy najbardziej problematyczne. Defekty wynikają przede wszystkim z nadmiernej produkcji łoju w niektórych partiach skóry twarzy. W efekcie pory są rozszerzone, na czole, nosie i brodzie występuje trądzik i ropne wykwity. Cera jest ziemista, skóra gruba, świecąca się. Jedyną jej zaletą jest dobra ochrona przed czynnikami atmosferycznymi oraz późniejsze wystąpienie niedoskonałości, takich jak zmarszczki czy wiotczenie skóry.

Pielęgnacja cery tłustej i mieszanej powinna odbywać się przede wszystkim poprzez jej dogłębne oczyszczanie i ścieranie martwego, zrogowaciałego naskórka. Priorytetem ma być również regulacja wydzielania łojotoku, który zatyka pory i prowadzi do wszelkich niedoskonałości.

Najlepsze środki pielęgnacyjne to toniki bezalkoholowe i preparaty o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Raz w tygodniu zalecany jest peeling drobnoziarnisty albo enzymatyczny oraz witaminowa maska – w swoim składzie powinna zawierać witaminy z grupy B, algi, cynk, siarkę, witaminę C, kwasy AHA, białą i zieloną glinkę, mocznik czy wyciąg z brzozy bądź tymianku i pokrzywy.

Jeżeli masz problem z pojedynczymi pryszczami – zobacz, co proponują tipy.interia.pl