Cera tłusta i mieszana ma tendencję do błyszczenia się. Wszystko przez nadmierną produkcję łojotoku, który grubą warstwą pokrywa skórę twarzy. Łój zatyka też pory, przez co dochodzi do częstych stanów zapalnych, ropnych wykwitów i trądziku. Tak problematyczna cera wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Chcąc zachować estetyczny wygląd, niezbędny okazuje się być również dobry makijaż. Podstawą jest podkład bazowy, który w tym przypadku ma matowić skórę i kryć wszelkie niedoskonałości.

Właściwości podkładu do cery tłustej i mieszanej

Podstawą codziennego makijażu ma być podkład. Najlepiej wybierać ten mineralny, o prostym składzie i naturalnych substancjach. Kosmetyk nie powinien zatykać porów ani sprawiać, by skóra była niedotleniona i źle ukrwiona. Dobre podkłady do cery tłustej i mieszanej muszą wykazywać wiele właściwości. Przede wszystkim:

  • mają matowić skórę,
  • zakrywać wszelkie nierówności,
  • działać antybakteryjnie,
  • nawilżać.

Najlepsze podkłady mają lekką, kremową konsystencję. Idealne są te w formie delikatnego musu. Co ważne, podkłady nie powinny zawierać tłustych, nieschnących olejów. Najlepiej sięgać po te „oil-free”, które nie zawierają żadnych substancji lipidowych.
Kolor podkładu nie może być zbyt ciemny – wizażyści uznają, że najlepsze kosmetyki kolorowe są maksymalnie o dwa odcienie ciemniejsze od naturalnego kolorytu skóry. Jeśli podkład zostanie dobrany nieodpowiednio, istnieje ryzyko nie zakrycia niedoskonałości a tylko ich podkreślenia. Cera tłusta i mieszana wymaga przecież kamuflażu defektów, a nie ich odsłaniania.
Idealny podkład nie będzie szybko się ścierał. W przypadku cery mieszanej i tłustej istnieje duże ryzyko spływania makijażu. Wszystko za sprawą sebum, które w nadmiarze pokrywa naskórek. Kosmetyk musi być więc odporny na ścieranie i optymalnie kryjący.
Nie zaleca się, by podkład z przeznaczeniem dla cery tłustej bądź mieszany był rozświetlający czy zawierał drobinki brokatu. Taki kosmetyk jeszcze bardziej podkreśli wszelkie niedoskonałości skóry i zamiast ją matowić, jeszcze bardziej nabłyszczy.

Pamiętajmy również o tym, aby przed nałożeniem podkładu odpowiednio skórę przygotować – i tutaj przydadzą się kosmetyki o naturalnym składzie (np. serum Sevolium).

Przygotowanie skóry do makijażu

Skóra musi być dokładnie oczyszczona. Należy używać delikatnego toniku bądź letniej wody, która dodatkowo pozamyka nazbyt rozszerzone pory. Jeśli na skórę nakładany jest odżywczy krem, to musi mieć lekką konsystencję i szybko się wchłaniać. Jeśli skóra jest miejscami przesuszona, warto wykonać peeling, dzięki czemu zapobiegnie się uwydatnieniu tzw. skórek.
Nadmiar sebum można ściągnąć specjalnymi chusteczkami. Jeśli skóra nazbyt się świeci, warto nałożyć krem matujący.

Dodatkowe kosmetyki kolorowe

Sam podkład nierzadko nie wystarcza, by zakryć liczne krostki i rozszerzone pory. Przyda się więc korektor do użytku miejscowego. Panie, które zmagają się z codzienną pielęgnacją cery mieszanej albo tłustej, korzystają też z pudru mineralnego. Najlepszy jest ten w kamieniu, o naturalnym odcieniu skóry. Dzięki niemu makijaż zostanie zachowany dłużej, skóra nie będzie się świecić. Aby odwrócić uwagę od niedoskonałości cery, trzeba podkreślić atuty urody. W tym celu przydaje się róż, którego zadaniem jest zaznaczenie kości policzkowych.