Czym jest Roaccutane?

Opublikowane przez Kazia13a w dniu

Roaccutane to lekarstwo przepisywane przez dermatologów pacjentom, którzy borykają się z wieloletnimi i ciężkimi postaciami trądziku. Jest on zwykle następnym krokiem w leczeniu, gdy maści punktowe i leczenie przeciwbakteryjne jest niewystarczające. Roacutan ma za zadanie wytłumić aktywność gruczołów łojowych i następnie pobudzić w skórze odnowę komórek naskórka.

Ile trwa kuracja lekiem Roaccutane?

Kuracja lekiem trwa zwykle od 4 do 6 miesięcy i jej długość jest zależna od rodzaju trądziku, reakcji organizmu na kurację czy też masy ciała pacjenta. Jeżeli chodzi o kapsułki Roaccutane, cena kształtuje się w granicach 90 zł do 110 zł za opakowanie 60 tabletek 20 mg. Należy się spodziewać, że koszt kuracji (wyłączając wizyty dermatologiczne, badania morfologiczne i inne preparaty kosmetyczne) wyniesie około 150 zł.

Przebieg kuracji lekiem Roaccutane

Przebieg kuracji Roaccutane może podzielić na dwa znaczące etapy. Na początku skóra pacjenta wysusza się. Rzadko występują skrajne reakcje organizmu na przyjmowaną kurację. Po około 3-4 tygodni należy spodziewać się pogorszenia stanu skóry. Mogą pojawić się zmiany ropne. Z czasem skóra wraca do stanu początkowego. Następuje nasilenie wysuszenia, skóra zwykle także się zabliźnia. Takie efekty będą utrzymywały się do końca kuracji. Po jej zakończeniu przez następne 6 miesięcy należy unikać słońca i, tak jak w trakcie kuracji, nie stosować peelingów chemicznych i innych zabiegów kosmetycznych.

Roaccutane – skutki uboczne

Dużym utrudnieniem w leczeniu są Roaccutane skutki uboczne. Do najczęściej występujących niepożądanych efektów należy drastyczne wysuszenie skóry. W okolicach twarzy czy na dekolcie skóra może schodzić. Często pojawiają się nieestetyczne skórki wokół ust a suchość błony śluzowej oka może prowadzić do krwotoków a suchość oka do zapalenia spojówek. Dlatego w czasie kuracji tak istotna jest

  • regularna pielęgnacja skóry kremami nawilżającymi,
  • stosowanie delikatnych szamponów,
  • pasty do zębów (która nie podrażni ust).

Warto pamiętać, że skóry nie wolno natłuszczać. Należy ją też chronić przed zimnem. Polecane są także nawilżające krople do oczu. Roaccutane opinie wskazują na bóle mięśniowo-stawowe, zwłaszcza w dolnej części kręgosłupa. Często w trakcie kuracji zaleca się unikanie wysiłku fizycznego lub całkowite wykluczenie aktywności sportowych. Inne skutki uboczne, jakie mogą wystąpić podczas leczenia Roacutan, to również zwiększenie stężenia glukozy i cholesterolu we krwi. W tym czasie należy wykluczyć z diety tłuste potrawy i zastąpić tłuszcze zwierzęce tłuszczem roślinnym. Nakazuje się także unikanie alkoholu, który w tym czasie szczególnie naraża zdrowie wątroby.

Z leczenia wykluczone są osoby mające problem z depresją czy niewydolnością wątroby. Kobiety w ciąży czy planujące ciążę również nie mogą przyjmować Roaccutane ze względu na właściwości teratogenne – lek silnie uszkadza płód.

Roaccutane – dlaczego wycofany?

Obecnie lek Roaccutane wycofany jest z ogólnej dystrybucji na świecie, jednak na rynku dostępne są jego zamienniki. Firma produkująca Roaccutane jako przyczyny wycofania lekarstwa na trądzik podała spadającą sprzedaż i wiele pozwów sądowych wniesionych przez pacjentów.


5 Komentarzy

Malinka · 27 marca 2018 o 14:55

Na mnie Roaccutane zadziałał świetnie! Po trądziku ani śladu 🙂 Jestem taka szczęśliwa! W końcu patrzę w lustro i widzę gładką buzię <3

blondie · 4 kwietnia 2018 o 17:56

Stosował ktoś krem Sevoilum na trądzik? Czy ma on jakieś działania nieporządane?

    kawka · 15 kwietnia 2018 o 18:08

    z tego co czytałam na ich stronie, nie ma nic napisane o skutkach ubocznych… to raczej delikatny krem więc nie ma się czego obawiać 🙂

PanaCotta · 8 kwietnia 2018 o 13:58

Ten lek bardzo mnie wysuszył, ale nie przerwałam kuracji i trądzik znacznie się zredukował. Musiałam tylko zmienić krem na bardziej nawilżający i smarować się nim 3x dziennie.

Sara · 12 kwietnia 2018 o 15:04

Ten lek był dla mnie stanowczo za silny, poza tym bolał mnie po nim brzuch i miewałam krwawienie z nosa… myślę, że zanim pójdzie się do lekarza po receptę, warto poszukać łagodniejszych środków. Teraz stosuję krem Sevolium, jestem gdzieś w połowie opakowania i przyznam, że naprawdę fajnie na mnie zadziałał ten krem, odżywił skórę, nawilżył. Zredukował większość wyprysków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

88 + = 92