Pielęgnacja cery tłustej i mieszanej jest wielce wymagająca. Skóra jest w tych przypadkach nad wyraz problematyczna. Z jednej strony niekorzystnie działa nadmiar sebum, z drugiej zaś nadmierna suchość skóry. Aby jednak dokładnie opisać zasady pielęgnacji, jakie typowe są dla cery tłustej i mieszanej, warto je odpowiednio scharakteryzować.

Cera tłusta

Cechuje ją nadmierna produkcja łojotoku. Przez to skóra jest gruba, ziemista, pozbawiona blasku. Sebum, które tworzy cienką warstwę tłuszczu, zatyka pory, co doprowadza do trądziku, zaskórników i stanów zapalnych z ropnymi wykwitami. Skóra jest niedotleniona i źle ukrwiona. I chociaż łój chroni ją przed przedwczesnym występowaniem zmarszczek, to tak naprawdę ogromny defekt estetyczny stanowi już samo błyszczenie się skóry. W efekcie wciąż wygląda ona na nieodżywioną i zaniedbaną.

Pielęgnacja cery tłustej powinna odbywać się przy wykorzystaniu całej gamy dedykowanych kosmetyków. Najlepiej dobierać je z dermatologiem bądź kosmetologiem, bo liczą się tutaj kwestie indywidualne.

Priorytetem w przypadku cery tłustej jest jej dogłębne oczyszczanie, usuwanie martwego naskórka i złuszczanie tego uszkodzonego. Istotne jest też nawilżanie skóry – wiele osób wysusza tłustą cerę, przez co doprowadza do jej odwodnienia.

Do codziennego oczyszczania warto stosować toniki bezalkoholowe, które nie będą podrażniać skóry. Zarówno cera tłusta i mieszana dobrze toleruje też gruboziarniste peelingi – można je nabyć w aptece albo stworzyć samodzielnie. Przydadzą się płatki owsiane, miód i sok z cytryny. Nawilżanie twarzy powinno odbywać się kremami odżywczymi z kwasem hialuronowym. Dobrą skuteczność wykazują też maści z cynkiem, witaminą C czy miedzią, które mają właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.

Dużym błędem osób o cerze tłustej jest maskowanie nadmiaru sebum kolejną warstwą pudru. Należy raczej używać specjalnych płatków, które będą zapobiegać błyszczeniu skóry poprzez ściąganie nagromadzonej warstwy łoju. Cerze tłustej służą przede wszystkim dermokosmetyki, również w palecie kosmetyków kolorowych do tworzenia codziennego makijażu.

Cera mieszana

To połączenie cery suchej oraz tłustej. Skóra sucha charakterystyczna jest dla okolic skroni oraz policzków, tłusta zaś w strefie „T”, czyli a czole, nosie oraz brodzie. Nie ma wątpliwości, że cera mieszana wymaga ogromnej wprawy w codziennej pielęgnacji. Jest chyba najbardziej kłopotliwa i niewdzięczna. Z jednej strony brak jej nawilżenia, przez co stale napina się i łuszczy, dając uczucie dyskomfortu (ciągnie, piecze i szczypie). Z drugiej zaś strony nadmiar sebum prowadzi do jej nadmiernego błyszczenia, powstawania zmian trądzikowych i zaskórników. Cera nie jest promienna, ma raczej ziemisty koloryt. W partiach, w których jest sucha, szybko powstają zmarszczki (na przykład okolice oczu), w strefie „T” szybko mogą pojawić się zaś przebarwienia potrądzikowe i blizny po ropnych wykwitach.

Pielęgnacja cery mieszanej powinna odbywać się tylko przy zastosowaniu przeznaczonych dla niej kosmetyków Sevolium. Dzięki temu, żele myjące i toniki będą oczyszczać skórę, ale nie będą jej dodatkowo wysuszać zaś kremy odżywcze dokładnie ją nawilżą. Idealne będą kosmetyki organiczne bez zawartości alkoholu, parabenów, silikonów i perfum. Pamiętaj o właściwej pielęgnacji nawet w wieku dojrzałym – czytaj więcej.