Typ naszej cery jest uwarunkowany genetycznie. Kondycja skóry może również być dziedziczona, ale znacznie większy wpływ mają w tym przypadku warunki zewnętrzne. Okazuje się, że nieodpowiednia pielęgnacja skóry może doprowadzić do tego, że cera normalna, pozbawiona jakichkolwiek niedoskonałości szybko stanie się tłustą, wielce problematyczną. 

Określenie typu cery jest kwestią kluczową. Właśnie od tego zależy przecież dobór właściwych kosmetyków i realizacja dobrych metod pielęgnacji skóry. Odpowiedzi należy szukać w gabinetach dermatologicznych, bo tylko pracujący tam specjaliści mogą sprawnie określić naszą cerę i zalecić właściwe sposoby na utrzymanie jej we właściwej kondycji.

Cerą najbardziej problematyczną jest ta tłusta oraz mieszana. Oba rodzaje występują już w okresie dojrzewania, ale sprawiają też niemały kłopot po 30 roku życia. Najczęściej borykają się z nią kobiety, cera mieszana i tłusta wymaga szczególnej dbałości, a codzienna pielęgnacja powinna być dopasowana indywidualnie, patrząc na występujące problemy.

Cera mieszana – charakterystyka

Cera mieszana jest połączeniem cery suchej i tłustej. Chociaż wydaje się to niemożliwe, to skóra twarzy jest w tym przypadku podzielona na różne strefy. Nadmierny łojotok, który jest typowy dla cery tłustej, występuje w obszarze „T”, czyli na czole, nosie oraz brodzie. Ta sucha charakterystyczna jest w obrębie skroni i policzków.

Cera mieszana jest problematyczna, ponieważ skóra wykazuje cechy skrajne. W niektórych partiach wymaga wzmożonego nawilżenia, w innych zaś oczyszczenia i intensywnego złuszczenia.

Partie tłuste powodują powstawanie zaskórników i stanów zapalnych. Wszystko dlatego, że zbierający się w nadmiarze łój zapycha pory, przez co skóra jest mocno niedotleniona. Pory są mocno widoczne, co oszpeca twarz. Kolory skóry jest ziemisty, cera często się błyszczy.

Partie suche też nie przyczyniają się do optymalnego komfortu. Niestety, poza strefą „T” daje się odczuć szczypanie, ciągnięcie skóry. Wszystko dlatego, że w tych miejscach skóra produkuje z kolei zbyt małą ilość sebum. Cera nie jest promienna, raczej „papierowa”, szybko widoczne stają się zmarszczki. O ile strefa „T” jest chroniona przed czynnikami, takimi jak mróz, wiatr czy promienie słońca dużą ilością łojotoku, tak miejsca typowe dla cery suchej bardzo szybko ulegają przez nie destrukcji. Należy więc pamiętać, że cera mieszana wymaga odpowiednich kosmetyków, z których różne stosuje się na innych częściach skóry twarzy.

Sprawdź też w jaki sposób pielęgnować Twoją cerę!

Cera tłusta – charakterystyka

Skóra gruba, o ziemistym kolorycie, błyszcząca, wyglądająca na zaniedbaną. Tak w dużym skrócie można określić cerę tłustą. Rozszerzone pory i nadmierny łój, który daje tłustą, świecącą się warstwę tłuszczu na skórze twarzy nie jest korzystny ani dla naszego komfortu, ani dla wyglądu. Co więcej, nadmiar sebum przyczynia się do powstawania zmian trądzikowych i zaskórników. Zapchane pory szybko zostają zainfekowane stanem zapalnym, zrogowaciały naskórek sprawia zaś, że skóra jest niedotleniona i źle ukrwiona.

Okazuje się, że cera tłusta jest jedną z najbardziej problematycznych. Jej codzienna pielęgnacja powinna przebiegać na oczyszczaniu, złuszczaniu, ale też nawilżaniu. W tym przypadku konieczny staje się peeling, stosowanie naturalnych, dogłębnie oczyszczających dermokosmetyków (np. serum Sevolium), maseczki i codzienny demakijaż bezalkoholowym tonikiem. Warto pamiętać, by oczyszczanie twarzy nie odbywało się mechanicznie, w warunkach domowych. Samodzielnie usuwanie zaskórników czy wykwitów może przyczynić się tylko do powstania trwałych przebarwień i blizn.

Chcesz wiedzieć więcej o pryszczach? Zajrzyj na tę stronę!