Co powinniśmy wiedzieć przed kuracją Aknenormin?

To lek należący do grupy retinoidów wewnętrznych, skuteczny w leczeniu różnych odmian trądziku, przepisywany zwykle w momencie, kiedy inne środki lecznice zawiodą. Każdy, kto słyszał o tej terapii wie, że niesie ona za sobą liczne skutki uboczne, jednak lek Aknenormin efekty stosowania ma gwarantowane. Doskonale radzi sobie z likwidowaniem wszelkich trądzikowych zmian skórnych. Ogranicza przetłuszczanie się skóry. Wynika to ze zmniejszania aktywności gruczołów łojowych skóry. Ponadto lek zmniejsza rogowacenie naskórka oraz ma przeciwzapalne działanie – hamuje więc stany zapalne, co w zwłaszcza cięższych przypadkach trądziku jest bardzo ważne. Zmniejsza pory i pozostawia je oczyszczone.Dezaktywuje enzymy odpowiedzialne za rozpad kolagenu, dzięki czemu znikają przebarwienia i blizny potrądzikowe. 

Aknenormin jest inną nazwą handlową od leków Izotek czy Axotret, działających również w oparciu o izotretynoinę.

W przypadku Aknenormin cena jest niższa od innych leków z izotretyniną. Nie jest niska, ale dla osób które zdecydowały się na leczenie zwykle najbardziej liczy się efekt. Co do leku Aknenormin opinie zachęcają zwykle osoby z trądzikiem do podjęcia leczenia.

Aknenormin – skutki uboczne leku

Zanim zastosujemy jednak Aknenormin ulotka powinna być nam znana, gdyż wymienia ona szereg skutków ubocznych, które nie są bez znaczenia dla naszego organizmu. Wśród nich najczęstsze to:

  • uporczywa suchość skóry: złuszczający się naskórek powinien być dobrze nawilżany, dlatego warto uzupełnić kurację o bogate kremy nawilżające, zawierające substancje, które głęboko nawilżą skórę;
  • wysychanie błon śluzowych gardła i nosa oraz wysuszenie oczu, może pojawić się krwawienie z nosa powstałe w wyniku pęknięcia naczyń krwionośnych;
  • bóle głowy oraz bóle pleców i stawów – zaleca się zmniejszyć intensywność podejmowanego wysiłku w trakcie leczenia.

Zadowolenie z efektów działania Aknenormin skutki uboczne może przyćmić. Z czasem one mijają a skóra pozostaje gładka, bez zmian trądzikowych. Bywają nawroty trądziku, ale są to wyjątkowe przypadki, w których wznowienie leczenia zwykle daje dobry efekt.

O czym jeszcze należy pamiętać, decydując się na leczenie lekiem Aknenormin?

  • Dla tabletek Aknenormin dawkowanie ustala lekarz, oceniając indywidualną sytuację pacjenta. Leczenie powinno trwać przynajmniej 16 do 24 tygodni. W przypadku braku zauważalnych efektów na początku nie należy przerywać kuracji, gdyż tylko regularne stosowanie w zaleconym czasie może przynieść największe, pozytywne rezultaty.
  • W trakcie leczenie izotretynoiną nie należy przyjmować suplementów z witaminą A, gdyż jednoczesne przyjmowanie może zwiększyć ryzyko niepożądanych działań.
  • Nie należy równocześnie przyjmować antybiotyków z grupy tetracyklin.
  • Aknenormin a ciąża – należy ciążę wykluczyć przed zażywaniem izotretynoiny.
  • Nie należy się opalać, wskazane jest unikanie słońca, gdyż skóra może wykazywać zwiększoną wrażliwość na promienie słoneczne, zaleca się stosowanie kosmetyków z filtrem UV.
  • Lek należy przyjmować podczas posiłku.